«У світі казки чарівної»
(1 клас)
Мета заняття: збагатити знання учнів усною народною творчістю рідного краю; розвивати
логічне мислення, уважність, спостережливість; виховувати прагнення до добра і
справедливості.
Обладнання: книжки «Українські народні казки», «Казки народів світу», ілюстрації
казкових героїв, малюнки різних тварин, іграшки
Хід заняття
І. Організаційна частина
- Добрий день, дітки! Сідайте!
Ви сідайте тихо, діти,
Домовляйтеся не шуміти,
Домовляйтеся не шуміти,
На занятті не дрімати,
А знання мерщій хапати.
- Сьогодні у вас виховне заняття. Ми з вами поговоримо
про казочки, їх героїв, проведемо різні конкурси. То ж будьте активні, бо
вкінці заняття будуть запитання.
ІІ Основна частина
1.
1. Розповідь з
елементами бесіди
- Дітки! Коли ви лягаєте
спати, вам, напевно, мама або бабуся читає казочки.
- А ви любите слухати
казочки?
- Про що ми дізнаємося у
казках?
- Як казочки завжди
розпочинаються і як закінчуються?
- Якою є ваша улюблена
казка?
- А ви знаєте, що казка
прийшла до нас з давніх-давен? Передавалася вона з уст в уста, з покоління в
покоління.
Український народ любив казки, тому понавидумував їх дуже багато. В основу
казочок покладалися легенди, перекази, притчі. У казкових героїв вони втілювали
людей, висміювали або возвеличували їхні вчинки, риси характеру.
Отже, казка – це казкова країна, де добро завжди перемагає зло.
- Ой, діточки, я зовсім
забула, що, йдучи дорогою до вас, зустріла Незнайка. Він гірко плакав, бо його
вигнали з казкової країни. А знаєте чому? А тому, що він геть переплутав усіх
казкових героїв та їх казки. Може, допоможемо йому пригадати? Але щоб
пригадати, треба спершу його покликати.
- Ану всі разом: Незнайку!
Незнайку!
(заходить, плачучи, Незнайко)
- Дітки, привітайтесь з
Незнайком: добрий день!
- Який же він добрий, –
говорить Незнайко, – коли я забув усі імена казкових героїв?
- А ми тобі допоможемо
пригадати. Правда, дітки?
1.
2. Робота над
казкою
- Діточки, давайте
допоможемо Незнайку пригадати казочку. Я зараз буду читати казку, а ви потім
скажете, як вона називається. А щоб Незнайку було легше її впізнати, то ми
уривочок продемонструємо.
Читання і відтворення казки «Ріпка»
- Ну що сподобалась вам
казочка?
- Хто скаже Незнайку, що це
за казка?
Незнайко: Дуже вам дякую. Якщо ви ще допоможете мені пригадати казкових героїв, то я
в боргу не залишуся.
1.
3. Проведення
конкурсів
- А зараз, так як в
казочках багато героїв звірів, ми Незнайку назвемо, в яких казках вони є. Але
зробимо це у вигляді змагання. В кожному ряді я покладу на першій парті м’яку
іграшку-звірятко, і ви будете називати, в якій казці воно є. Який ряд назве
більше казочок, той і переміг.
- Молодці! Ви всі так добре
працювали, що, напевно, втомилися. Тому зараз проведемо фізкультхвилинку, не
просту, а казкову, яку робив колись Колобок. А допоможе нам Незнайко.
1.
4.
Фізкультхвилинка.
У країні казочок
Жив веселий Колобок.
Разом з ним усі звірятка,
Вирушали на зарядку.
Похитали головою,
Раз притупили ногою,
Руки вгору піднесли,
Трішки ними потрясли,
Нахилились вліво, вправо.
Та цього іще замало.
Руки вгору, руки вниз,
Раз присіли, піднялись.
Головою похитали
Й працювати знов почали.
Конкурс «Назви казку за ілюстрацією»
– А зараз ми за малюнками разом з
Незнайком будемо називати казку. Хто кращий знавець казок?
– Які ви всі розумні! І Незнайко
здається починає згадувати казки. Але щоб остаточно їх пригадати, то йому
потрібно разом з нами побувати у «Країні загадок».
«Країна загадок».
1.
На городі, що
за черга
Дід і баба тут стоїть.
Тягнуть щось перед собою
І не витягнуть ніяк.
(Ріпка)
1.
Ти впізнаєш
вмить її
Одяг весь у попелі
Мачуха все лається
Сестри насміхаються.
(Попелюшка)
1.
Маленьке,
сіреньке,
Біди наробило:
Щось біле, кругленьке,
Хвостиком розбило.
Сумує і плаче бабуся,
Дідусь витирає сльозу,
А курочка кудкудаче:
«Я вам золоте знесу.»
(Курочка Ряба)
1.
В’ється річка
невеличка
Хлопчик у човні сидить.
З берега матуся кличе,
Щоб обідом пригостить.
І вгадать цього героя
Справа зовсім не складна.
Казка ця усім відома
Про кого вона?
( Про Івасика Телесика)
1.
Хто кругленький
і смачненький,
Із віконця скік та скік.
Втік від баби та від діда
До лисички на язик?
(Колобок)
ІІІ Заключна частина
– Наше заняття підходить до кінця. А
хто мені може нагадати звідки взялася казка?
– А за що нашого гостя, Незнайка,
вигнали з казкової країни?
– Яких героїв ви найбільше любите?
– Малюнок з якої казки вам найбільше
запам’ятався?
– А яким героєм казки ви б хотіли бути?
– Незнайку, а ми тобі допомогли згадати
героїв казок?
Незнайко: Так, я вже усіх пригадав. Ви молодці. Гарно працювали і я вдячний
вам, що ви пригадали мені казочки. Я тепер можу повертатися у казкову країну.
Але перш, ніж я повернуся туди, я вам віддячу. Я дарую вашому класу книжечку, в
якій є чарівна казочка. Ще раз дякую і до побачення!
– До побачення, Незнайку! Надіюсь ти ще
до нас завітаєш. Діти, помахайте Незнайку гарно ручкою на прощання.
– От і все. Наш гість нас покинув, але
залишив про себе згадку. Погляньте, яка це чудова книжка. Герої, як живі. Але
цю казочку вам прочитає вчителька наступного разу, бо я вже мушу з вами
прощатися. Я дуже рада, що ви були сьогодні такі в мене розумники!
– Наше заняття закінчено. До наступної
зустрічі!
Виховний захід
в 1 класі
Конкурс
«Природа в загадках, прислів’ях, приказках
та віршах»
Мета: закріпити знання учнів про живу і неживу природу;
розвивати пам'ять, логічне мислення, зв'язне мовлення; виховувати ціннісне
ставлення до рідної землі, природи.
ХІД ЗАХОДУ
І. Організаційний момент
Учитель
Наш дивний світ
такий, як казка:
Он в небі хмаронька пливе, —
Он в небі хмаронька пливе, —
То ж бережи його, будь ласка,
Все в ньому гарне і живе.
Он квітка
полум'ям палає,
І ясне сонечко блищить,
Чарівна пташечка співає —
Все в дивосвіт прийшло, щоб жить.
— Прекрасні слова, що розкривають тему усього живого, що є в природі. Сьогодні ми проведемо — конкурс знавців
«Природа в загадках, прислів'ях, приказках та віршах».
У конкурсі беруть участь дві групи: «Ромашки» і «Волошки».
II. Конкурс «Природа в загадках»
Кожна команда підготувала для іншої п'ять загадок. Виграє та команда, яка
відгадає найбільше: загадок.
Загадки выд вчителя:
1.
Не стулить і на мить очей -
Вночі полює на мишей,
Зате удень відпочива.
Ні, це не кішка, а … (Сова)
2.
Що воно за птиця?
Все життя співати
В півня вчиться,
Але й досі зна вона всього
Лише половину пісеньки його. (Зозуля)
3.
Відгадайте, друзі, хто
Має носик-долото?
Ним комах з кори виймає,
Про здоров’я лісу дбає. (Дятел)
4.
Довгі ноги, довгий ніс,
Прилетів – обід приніс:
Малих жабеняток
Для своїх дитяток. (Журавель)
5.
Гриць дивується, питає,
Що за пташка так співає:
Як горобчик цвірінчить,
Мов сорока стрекотить,
А ще інколи бува,
Що кричить немов сова!
Хто ж виспівує отак? (Шпак)
III. Конкурс «Природа в прислів'ях»
Кожна команда готувала прислів'я про природу, І виграє та команда, яка за 1 хв розповість більше прислів'їв.
IV. Конкурс «Природа в приказках»
Командам пропонуються приказки про
природу. Учасники повинні прочитати їх виразно, чітко і правильно. Виграє та команда, яка не припустилася помилок під
час читання.
V. Конкурс «Природа у віршах»
Командам пропонується прочитати вірші про природу. Виграє
та команда, яка прочитала більше віршів, виразно, з інтонацією.
VI. Конкурс «Відгадай тварину».
Ведучий. Від кожної команди прошу вийти по
1 учаснику. По черзі кожен витягуватиме аркуш паперу з назвою тварини, яку вын
повинен показати рухами, а вся команда повинна відгадати цих тварин. Кількість
відгаданих тварин - зароблені вами бали.
Список тварин
Лелека,
страус, слон, жираф,
крокодил, комар, змія, курка, кінь, заєць, мавпа, лев, корова, олень, порося, какчка.
VІІ. Конкурс
«Ромашка».
Ведучий. Перед вами - незвичайна
ромашка. На кожній пелюстці цієї ромашки - питання, яке ви вибираєте собі самі.
Команда відриває одну пелюстку і протягом 1 хвилини повинна дати правильну
відповідь. За кожну правильну відповідь - 1 бали.
Питання.
1) Назва держави, в якій ми живемо? (Україна)
2) Яблуко, груша, слива, вишня - все це... (Фрукти)
3) Що робить зиму білою? (Сніг)
4) Коли треба чистити зуби? (Щодня вранці та перед сном)
5) Спортивна гра з шайбою. (Хокей)
6) Що зайве? Шпак, шапка, шишкар. (Шапка)
7) Найперша книжка у школі? (Буквар)
8) Для мами вона мама, а для нас? (Бабуся)
9) Де живуть ведмідь, вовк, лисиця? (В лісі)
10) Останній місяць зими? (Лютий)
11)Тварина, у якої найдовша шия? (Жирафа)
12) Підморгне зеленим оком - ми йдемо, підморгне червоним — стоїмо. (Світлофор)
13)Ми ним миємо руки? (Мило)
14)Перший місяць літа? (Червень)
15) Картопля, помідори, огірки — все це... (Овочі)
16) Що взимку розмальовує вікна? (Мороз)
17) Вона не розмовляє, а дітей навчає? (Книжка)
18) У ньому зберігаються продукти харчування. (Холодильник)
VІІІ. «Весела нотка»
Кожна команда
повинна заспівати пісню про природу.
IХ. Гра «Треба — не можна»
Треба:
Треба:
■
садити (дерева);
■
поливати (квіти);
■
підгодовувати (птахів);
■
допомагати (звірям
узимку).
Не можна:
■
ламати (гілки
на деревах);
■
руйнувати (мурашники);
■
ловити (метеликів);
■
руйнувати (гнізда
птахів).
— Молодці, діти! Сьогодні ми згадали правила поводження
в природі, і я сподіваюсь, що ви їх запам'ятаєте і дотримуватиметесь.
Х. Підсумок заходу
Підбиваються підсумки, оголошується команда-переможець,
вручаються призи.
Гра-конкурс «Чарівний світ
природи»
Гра-подорож «У КРАЇНІ РІДНОЇ МОВИ»
Виховний захід у 1 класі
Мета: показати учням красу та багатство української мови за
допомогою народної творчості, творів письменників та поетів; викликати бажання
вивчати рідну мову, милуватися її красою; розвивати мовленнєві здібності учнів;
виховувати любов до рідної землі, свого народу та рідної мови.
Хід заходу
Вчитель. Приготувалися
всі. Сьогодні нас чекає чарівна подорож. А щоб дізнатися яка ж саме я прочитаю
вам вірш.
Люби свій край
Люби
свій край, моя дитино,
Бо ти
з’явився тут на світ.
Це місце
зветься Україна!
І звідси
ти почнеш політ.
Тут
пісня мами колискова,
Чарівна
казка перед сном,
І
наймиліша рідна мова,
Калина й
мальви під вікном.
А на
високій тополині
Лелеча
лагідна сім’я.
І небеса
високі, сині,
І ніжна
пісня солов’я...
Люби
свій край, моя дитино,
Тут
з-під верби джерельце б’є...
А рідна
мова й Україна —
Це
найдорожче, що в нас є!
Учитель. Як ви вже здогадалися, напевно, сьогодні ми поговоримо
про Україну і нашу рідну українську мову.
Учень
Рідна мова в рідній школі...
Що бринить нам чарівніш?
Що нам ближче і миліш?
Рідна мова. Рідна мова,—
Скаже кожен з нас.
Учитель. У кожного народу є те, що виділяє його з-поміж інших
народів. Це мова народу. Для нас, українців, найдорожча наша українська мова.
«Рідна мова дорога людині, як саме життя», — говорить народна мудрість. Без
мови не може існувати народ, його культура. Мова — це один із найдивовижніших
скарбів, які людина створила за свою історію.
Отже, наша подорож чарівним світом мови починається!
Зупинка І. «Острів слів»
Вчитель. Наша перша зупинка «Острів слів». Ми вже знаємо,
що в нашій мові є дуже багато слів. Ми розмовляємо словами. О! Погляньте, нас
зупиняє казковий герой, який хоче почути вірші про слова. Ви впізнали хто це?
Розкажемо йому вірші, які ми підготували?
Учень 1.
Слів
багато ти вже знаєш,
Тільки їх не забувай.
Як про щось сказати маєш,
Слово правильно вживай!
Учень 2.
Бо ж багата наша мова,
Не лінуйсь її учить,
Будь уважніший до слова,
В світі хай воно звучить!
Учень 3.
Хай лунає мова в світі
Повна сили і тепла.
Не цурайтесь мови, діти,
Не замульте джерела.
Учень 4.
Бо прийдете до криниці
Спрагу серця вгамувать...
Ми без мови — не вкраїнці,
Рідну мову треба знать!
Вчитель. Я вам прочитаю такий вірш, у якому всі
слова починаються з букви «С». А називається вірш «Світанок».
Світанок
Сад спочиває, спить спокійно,
Ставок старечий стуманів.
Стежина-стежка самостійно
Снує собі серед садів.
Світанок синій струменіє,
Сосна світлішою стає.
Серпанок світиться. Світліє.
Сон сновидіннячка снує.
Світ стрепенувся. Скільки спати?
Співають сотні солов’їв!
Скоренько стало скрізь світати..
Стрижі стрілою! Сонце! Спів!
Сміється сонце, світить, сяє!
Стрічає сонечко сосна.
Сопілка, скрипочка співає,
Співає серденька струна!
Учитель. Молодці, діти. Ви гарно впорались із
цим завданням. Подорожуємо далі.
Зупинка 2 «Чарівний острів»
Учитель. А
скільки в нашій мові є чарівних слів, від яких тепліє на серці, коли чуєш їх та
коли промовляєш сам, тому що зникає поганий настрій, пропадає образа, бо це
слова, які оживляють душу, чарують нас. І наша наступна зупинка саме тому
називається «Чарівній острів». І тут нас зустрічає наступний казковий герой,
який просить розповісти йому все про ці чарівні слова.
-
Скажіть, які
чарівні слова ви знаєте?
-
Учні
підготували вірші про чарівні слова.
Учень 5.
Чарівні
є слова
У нашій
рідній мові
Чарівні
є слова.
Слова ці
всім відомі,
Бо сила
в них жива.
Учень 6.
«Добридень»,
«До побачення» —
І
усмішка сія!
Велике
мають значення
Ось ці
прості слова!
Учень 7.
Як скаже
син чи донечка:
«Спасибі»
вам, «Будь ласка» —
Ясніше
сяє сонечко,
В словах
любов і ласка.
Учень 8.
Ось ці
прості живі слова
Не
забувайте, діти,
Від них
і радість ожива,
В очах
промінчик світить.
Учень 9.
Від цих
чарівних, добрих слів
Тепліше
людям жити.
Якщо ти
їх не говорив,
То треба
говорити!
Учень 10.
Це
«Дякую» і «Добрий день»,
«Пробачте»,
«Йдіть здорові».
Вживайте,
діти, їх щодень
У нашій
рідній мові!
Зупинка 3 «Загадковий острів»
Учитель. Наступна зупинка «Загадковий острів». Жителі цього
острова дуже люблять загадки і підготували кілька для вас. Спробуємо тепер
відгадати загадки.
1.
Хоч не брилик ,
а з полями,
Хоч не квітка – з корінцями,
Є у неї своя мова,
З кожним розмовлять готова.
Що це? (Книга)
2.
Красивий,
щедрий, рідний край
І наша мова – солов’їна.
Люби, шануй, оберігай
Усе, що зветься ... (Україна).
3.
У коробці
спочивають
Спритні хлопці-молодці,
Убрання барвисте мають
І загострені кінці.
На папері слід лишають,
А зовуться … (олівці)
4.
Хто найраніше
встає? (Півень)
5.
Сам вечірньої години
Заховався в кущ калини
Та на дудочку одну
Грає пісню чарівну. (Соловейко)
6.
Хвостик як ниточка,
Сама як калиточка.
Очі як намистинки. (Мишка)
7.
Біле як сніг, чорне як жук.
Вертиться як біс і повертає в ліс. (Сорока)
8.
Повний пень
черешень. (Бджоли)
9.
Крутосто,
вертосто, на йому жупанів сто! (Капуста)
10.
Що то за
голова, що лиш зуби й борода. (Часник)
11.
Малий малишко
закинув бочку на вишку. (Мак)
12.
Сімсот соколят
на одній подушці сплять. (Соняшник)
13.
Є шапка, але
немає голови, є нога, але без черевика. (Гриб)
14.
— Вона червона?
— Ні! Чорна.
—
Чому ж вона біла?
— Бо
зелена. (Смородина)
15.
Зубів не має, а
кусає. (Кропива)
16.
Водою їхали пани, на них латані жупани.
Хоч
жупани лата на латі, та їм раді в кожній хаті. (Риба)
17.
У хатах прозорих всі вони живуть.
Ти
їх можеш бачити, та не можеш чуть. (Риба)
18.
Живе — то чорне, погане,
А як
умре, то червоне, рум’яне. (Рак)
19.
Хто найраніше
встає? (Півень)
20.
Сам вечірньої години
Заховався в кущ калини
Та
на дудочку одну
Грає
пісню чарівну. (Соловейко)
21.
Хвостик як ниточка,
Сама
як калиточка.
Очі як намистинки. (Мишка)
22.
Два ряди
сорочок, а між ними фартушок. (Зуби і
язик)
23.
Що дістане
зубами потилицю? (Гребінець)
Зупинка 4 «Поетичний острів»
— Не шкодуйте
часу і зусиль для вивчення мови. Мова — наш вірний друг і помічник протягом
усього життя. Про мову поети і письменники склали багато віршів і пісень. А
зараз давайте послухаємо, які вірші про мову ви знаєте.
Виходять по черзі учні й читають
напам'ять вірші.
1-й учень
Наша мова — кетяг калиновий,
Наша мова — зелень смерекова,
Наша мова — чародій-живиця.
Хто живе в нас —
хай її навчиться.
2-й учень
Не принижу інших
мов основу,
Та кохаю українську мову,
Інші вчитиму я гідно,
Та найперше вивчу
мову рідну.
3-й учень
Не пасує їсти хліб Вкраїни,
І не знати мову солов'їну,
Бо не личить воду пити з криниці
І не знати мовоньки землиці.
4 -й учень
Батько мені скаже:
З книжкою дружи,
Рідну мову,
синку,
Завжди бережи.
Мову ту, що люди
Рідною зовуть,
Ти ніде й ніколи,
Сину, не забудь.
Рідне слово й
пісню
Завжди серцем чуй.
Як Вітчизну й матір, їх люби й шануй.
Учитель. Ось і
завершилася наша подорож у країну мови. Подорожуючи всі ми зрозуміли, що рідну
мову потрібно знати, вчити і постійно вдосконалювати.
МОВА
Як
парость виноградної лози, плекайте мову.
Пильно й
ненастанно політь бур'ян.
Чистіша
від сльози вона хай буде.
Вірно і
слухняно нехай вона щоразу служить вам,
Хоч і
живе своїм живим життям.
Прислухайтесь,
як океан співає - народ говорить.
І
любов, і гнів у тому гомоні морськім.
Немає
Мудріших, ніж народ, учителів;
У нього
кожне слово - це перлина,
Це
праця, це натхнення, це людина.
Не
бійтесь заглядати у словник:
Це
пишний яр, а не сумне провалля;
Збирайте,
як розумний садівник,
Достиглий
овоч у Грінченка й Даля,
Не
майте гніву до моїх порад
І не
лінуйтесь доглядать свій сад
М. Рильський
Немає коментарів:
Дописати коментар